Udhëheqësi ukrainas përshëndet çlirimin e Khersonit

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 11 Nëntor, 2022 22:33

Presidenti ukrainas, Vladimir Zelensky përshëndeti të premten çlirimin e Khersonit, i cili ishte i pushtuar nga forcat ruse që në ditët e para të luftës që filloi më 24 shkurt.

“Sot është një ditë historike. Ne po rifitojmë jugun e vendit tonë, duke rifituar Kherson. Shpresa për Ukrainën është gjithmonë e justifikuar dhe Ukraina gjithmonë rifiton të sajën.” tha ai në një fjalim drejtuar kombit përmes videos.

Zelensky tha se njësitë speciale të ushtrisë ukrainase janë tashmë në qytet dhe njësitë e rregullta po mbyllen.

Ai u zotua se forcat e armatosura do të çlirojnë të gjitha pjesët e tjera të vendit nën kontrollin rus dhe tha: “Për shkak të forcës sonë në fushën e betejës dhe në diplomaci, ne do të rivendosim integritetin territorial të shtetit tonë”.

Por Zelensky paralajmëroi për rrezikun e minave dhe eksplozivëve të vendosur nga tërheqja e trupave ruse.

“Qeveria ukrainase do të fillojë menjëherë marrjen e masave për të siguruar kthimin e normalitetit në qytet, shtoi ai.

Zelensky zbuloi gjithashtu se 45 trupa ukrainase u liruan të premten nga robëria ruse, ndërsa, ai vlerësoi trimërinë e ushtarëve aktivë dhe të rënë gjatë luftës

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 11 Nëntor, 2022 22:33