Shpesh ngatërrohen me një infeksion, këto janë simptomat e kancerit të fytit

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 24 Tetor, 2022 20:26

Simptomat e kancerit të fytit shpesh ngjajnë me simptomat e infeksioneve të traktit të sipërm respirator. Për këtë arsye, shpesh neglizhohet dhe trajtimi fillon në një fazë të avancuar. Zbulimi i hershëm i kësaj sëmundje rrit mundësinë e një shërimi të plotë, ndaj ia vlen t’i kushtohet vëmendje sinjaleve alarmante.

Kanceri i fytit – simptoma

 • probleme me frymëmarrjen
 • dhimbje të fytit
 • ngjirurit e zërit
 • ndjenja e një trupi të huaj në fyt
 • ndryshoi tonin e zërit
 • hundë e mbushur
 • fryma e keqe
 • dëgjimi i dëmtuar
 • gjakderdhje nga hunda
 • humbje peshe e theksuar
 • zmadhimi i nyjeve limfatike.

Kanceri i fytit zhvillohet, ndër të tjera, në qiellzën e butë, në gjuhë, në bajamet, në brendësi të buzëve, si dhe në fund të gojës./abcnews.al

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 24 Tetor, 2022 20:26