Raketat ruse godasin Poloninë. A do të reagon NATO për shtetin anëtar?!

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 15 Nëntor, 2022 22:03 Updated

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen thotë se është “e alarmuar” nga raportet që vijnë nga Polonia.

“E alarmuar nga raportet për një shpërthim në Poloni, pas një sulmi masiv me raketa ruse në qytetet e Ukrainës”, shkruan ajo në një postim në Twitter.

“Shpreh ngushëllimet e mia dhe mesazhin tim më të fortë të mbështetjes dhe solidaritetit me Poloninë dhe miqtë tanë ukrainas”.

Stoltenberg: Me rëndësi të vërtetohen faktet

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka shkruar në Twitter se ka folur me presidentin polak Andrzej Duda për shpërthimin.

“Unë i shpreha ngushëllimet e mia për humbjen e jetëve. NATO po monitoron situatën dhe aleatët po konsultohen nga afër. Është e rëndësishme që të gjitha faktet të vërtetohen,” tha Stoltenberg.

“Tani është e rëndësishme të përcaktohet se çfarë ka ndodhur saktësisht” – Kryeministri holandez

Ndërsa Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Polonisë mban mbledhjen e tij urgjente, qeveria po merr më shumë shprehje mbështetjeje nga aleatët e NATO-s.

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, shkruan në Twitter: “Ne po vëzhgojmë nga afër situatën dhe jemi në kontakt me miqtë tanë polakë dhe aleatët e NATO-s”.

Kryeministri holandez Mark Rutte poston një mesazh të ngjashëm në Twitter, duke thënë se “është e rëndësishme tani të përcaktohet se çfarë ka ndodhur saktësisht”.

Presidenti francez Emmanuel Macron thotë gjithashtu se është në kontakt me Poloninë dhe parashikon bisedime në G20 nesër për incidentin.

Kryesuesi i samitit të BE-së, Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, shkruan në Twitter: “I tronditur nga lajmi i një rakete ose municioni tjetër që ka vrarë njerëz në territorin polak. Ngushëllimet e mia për familjet. Ne qëndrojmë me Poloninë. Unë jam në kontakt me autoritetet polake, anëtarët e Këshillit Evropian dhe aleatët e tjerë”.

Zelensky akuzon Rusinë për “përshkallëzim të domethënës”

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka akuzuar Rusinë për sulm të qëllimshëm ndaj Polonisë, një shteti të NATO-s. “Ky është një sulm raketor rus ndaj sigurisë kolektive”, tha ai.

“Ky është një përshkallëzim shumë domethënës. Ne duhet të veprojmë“. “Terrori nuk kufizohet në kufijtë tanë kombëtarë”, tha ai, duke shtuar se ishte “vetëm çështje kohe përpara se terrori rus të shkojë më tej”.

Zelensky, vendi i të cilit nuk është anëtar i NATO-s, por ka lidhje të ngushta me aleancën, tha gjithashtu se breshëria e raketave kundër rrjetit elektrik të vendit të tij ishte një “shuplakë në fytyrën e G20”.

“Ky akt i gjenocidit të ukrainasve në përgjigje të planit tim të paqes është një shuplakë cinike në fytyrën e G20 dhe botës”, shkroi ai në Telegram.

Mediat ruse sugjerojnë se raketat ukrainase goditën Poloninë

Mediat shtetërore ruse tashmë kanë lënë të kuptohet se ishin në fakt raketat ukrainase dhe jo ruse që goditën territorin polak. Këto pretendime janë të pabazuara.

Agjencia shtetërore e lajmeve Ria Novosti citoi një “ekspert ushtarak” rus i cili pretendonte se raketat ruse “nuk do të kishin mundësi të arrinin në territorin polak, por sistemet e raketave S-300 [tokë-ajër] ukrainase, që funksiononin në mënyrë jonormale, mund të arrinin”.

Disa kanale pro-Kremlinit në Tdelegram publikuan pretendime të ngjashme.

Reagon Zelensky: Kemi paralajmëruar që veprimet ruse nuk kufizohen vetëm në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i është përgjigjur pretendimeve se raketat ruse kanë goditur një fshat në Poloninë lindore këtë mbrëmje. Ai ka thënë se ka “paralajmëruar prej kohësh se veprimet ruse nuk janë të kufizuara vetëm në Ukrainë”.

Zelensky vazhdoi të përsërisë mbështetjen e Ukrainës për Poloninë, e cila ka mirëpritur miliona refugjatë ukrainas që nga shpërthimi i luftës në shkurt.

“Ky është një sulm raketor rus ndaj sigurisë kolektive! Ky është një përshkallëzim shumë domethënës. Ne duhet të veprojmë”, ka thënë Zelensky.

Aleatët lindorë të NATO-s shprehin mbështetje për Poloninë

Fqinjët lindorë të Polonisë në NATO kanë shprehur solidaritet me qeverinë polake për atë që u raportua të ishte një sulm raketor rus në një fshat polak.

Hollësitë e incidentit nuk janë konfirmuar nga qeveria polake.

Shprehje mbështetjeje dhe solidariteti u dërguan në Tëitter nga qeveritë e tre shteteve baltike – Estonia, Letonia dhe Lituania – si dhe nga ato të Republikës Çeke dhe Sllovakisë, fqinjët e Polonisë në jug.

Britania e Madhe thotë se është në kontakt të ngushtë me aleatët

Mbretëria e Bashkuar tha se është “në lidhje të ngushtë” me aleatët pas raporteve se raketa ose raketa ranë në Poloni, sipas një zëdhënësi të zyrës së jashtme të Mbretërisë së Bashkuar, transmeton rtv21.tv

“Ne jemi duke i hetuar këto raporte dhe jemi duke u lidhur ngushtë me aleatët,” i tha CNN një zëdhënës i Zyrës së Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim të Mbretërisë së Bashkuar.

Rusia i quan provokime të qëllimshme raportimet se raketat e saj goditën Poloninë

Rusia ka mohuar deklaratat e mediave dhe zyrtarëve polakë se raketat ruse kanë rënë në fshatin polak Przewodo pranë kufirit me Ukrainën, shkruan BBC.

Ministria ruse e Mbrojtjes i ka quajtur raportimet “një provokim të qëllimshëm për të përshkallëzuar situatën”.

“Asnjë goditje nuk u krye kundër objektivave pranë kufirit shtetëror ukrainas-polako nga mjetet ruse të shkatërrimit”, thuhet në deklaratën në Telegram.

Ministria tha se fragmentet e raketave nga vendi i ngjarjes, të raportuara të filmuara nga media polake, nuk kishin të bënin me armët ruse.

SHBA po punon për të kuptuar se çfarë ndodhi në Poloni

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë tha se ata nuk kanë konfirmim për ndonjë sulm me raketa apo raketa në Poloni, por se zyrtarët amerikanë aktualisht po punojnë për të provuar dhe kuptuar saktësisht se çfarë ka ndodhur, transmeton rtv21.tv

Zyrtarët amerikanë kanë monitoruar gjithashtu raportet e dhjetëra sulmeve raketore në Ukrainë gjatë ditës së fundit.

Hungaria mbledh Këshillin e Mbrojtjes

Pasi raketat ruse ranë mbi Poloni ku si pasojë mbetën të vdekur dy persona, Hungaria ka thirrur një mbledhje urgjente të Këshillit të Mbrojtjes.

Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi i Qeverisë hungareze, Zoltan Kovacs.

“Në përgjigje të ndalimit të transferimit të naftës përmes tubacionit Druzhba dhe raketave që goditën territorin e Polonisë, kryeministri Viktor Oban ka mbledhur Këshillin e Mbrojtjes”, ka shkruar ai në rrjetet sociale.

Presidenti i Lituanisë reagon pas sulmit ndaj Polonisë: Të mbrohet çdo centimetër i territorit të NATO-s

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, ka reaguar pas sulmit ndaj Polonisë.

Nauseda ka thënë se duhet të mbrohet çdo centimetër territor i NATO-s.

“Lajme shqetësuese nga Polonia sonte për së paku dy shpërthime. Jemi duke mbajtur kontakt të ngushtë me miqtë polakë. Lituania qëndron në solidaritet të fortë me Poloninë. Çdo centimetër i territorit të NATO-s duhet të mbrohet!”, ka shkruar presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda në Twitter.

Dy raketa ruse raportohet se kanë goditur një fshat në Poloni, duke shkaktuar vdekjen e dy personave.

Reagon Estonia pasi raketat ruse goditën Poloninë

Pas raportimeve për sulmet raketore ruse në Poloni ka reaguar Estonia shtet anëtar i NATO-s.

Në reagimin Ministrisë së Jashtme të Estonisë thuhet se Estonia është e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s.

“Lajmi i fundit nga Polonia është shumë shqetësues. Ne jemi duke u konsultuar ngushtë me Poloninë dhe aleatët tjerë. Estonia është e gatshme të mbrojë çdo centimetër të territorit të NATO-s. Ne jemi në solidaritet të plotë me aleatin tonë të ngushtë Poloninë”, thuhet në reagimin e Ministrisë së Jashtme të Estonisë.

Pentagoni po shqyrton raportet e sulmeve raketore të Polonisë

Sekretari i Shtypit i Departamentit të Mbrojtjes, gjenerali Patrick S Ryder, ka thënë se po i marrin seriozisht sulmet raketore në Poloni.

“Ne jemi në dijeni të raporteve të shtypit për këtë. Ne nuk kemi asnjë informacion për momentin për të vërtetuar ato raporte, por përsëri, po i marrim seriozisht dhe po i shqyrtojmë ato. Dhe kështu do të sigurohem që t’ju ofrojmë çdo përditësim sapo t’i kemi ato”, tha ai.

Sipas tij, ende nuk ka ndonjë informacion të vertetuar teksa shtoi se “Ne po i shqyrtojmë këto raporte – nuk kemi asnjë informacion për t’i vërtetuar ato në këtë moment. Kështu që nuk dua të spekuloj apo të futem në hipoteza. Kur bëhet fjalë për angazhimet tona të sigurisë dhe nenin 5, ne kemi qenë të qartë se do të mbrojmë çdo pëllëmbë të territorit të NATO-s.”

Polonia mban një takim urgjent pas sulmeve raketore ruse

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki ka thirrur një takim urgjent të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Polonisë pas raporteve të pakonfirmuara se raketat endacake ruse goditën një fermë në një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën, duke vrarë dy persona, transmeton rtv21.tv

Agjencia e lajmeve Associated Press thotë se një zyrtar i lartë i inteligjencës amerikane ishte burimi për raportin rreth raketave që goditën një fermë polake, ku mbetën të vdekur dy persona./21Media

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 15 Nëntor, 2022 22:03 Updated