Këta janë 100 njerëzit më me ndikim në vitin 2023

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 14 Prill, 2023 21:02

Këta janë 100 njerëzit më me ndikim në vitin 2023

Revista TIME ka publikuar listën e saj të 100 njerëzve më me ndikim të vitit 2023, e cila përfshin aktoren Jennifer Coolidge, artistin e regjistrimit Doja Cat, CEO i kompanisë Walt Disney Bob Iger, shkrimtarin Salman Rushdie dhe aktorin Michael B. Jordan.

Nuk ka një renditje të veçantë, por ata i kanë ndarë me lehtësi të zgjedhurit në gjashtë kategori: Artistë, Ikona, Pionierë, Udhëheqës, Titanë dhe Inovatorë. Çdo profil është shkruar nga kontribues të ftuar.

Më konfuze, janë vetëm 96 emra të renditur, jo 100 emrat e premtuar.

Shefja Ekzekutive e TIME Jessica Sibley tha: “Ne jemi të emocionuar që njohim listën e këtij viti të njerëzve më me ndikim në botë. Ne mezi presim të mbledhim komunitetin TIME100 – një nga komunitetet më të mëdha të lidershipit në botë – për të vënë në pah dhe për të dëgjuar nga individë që po përdorin ndikimin e tyre për të nxitur veprime pozitive drejt një bote më të mirë në Samitin TIME100 me TIME CO2 dhe Gala këtë muaj në New York City.”

Duket se ata po i ruajnë katër të fundit ose për samitin vjetor TIME, i cili zhvillohet më 25 prill ose Gala TIME 100 më 26 prill (i cili do të jetë i disponueshëm për t’u transmetuar në Hulu dhe Disney+ më 30 prill). Gala do të drejtohet nga Jennifer Coolidge dhe do të ketë shfaqje nga Doja Cat dhe Lea Michele, si dhe homazhe nderi nga anëtarët e listës së këtij viti. /prive.al

100 njerëzit më me ndikim të vitit 2023:

Michael B. Jordan
Drew Barrymore
Ali Wong
Austin Butler
Aubrey Plaza
Rian Johnson
Salma Hayek Pinault
Zoe Saldaña
Judy Blume
Colin Farrell
Lea Michele
Simone Leigh
Wolfgang Tillmans
Suzan-Lori Parks
Neil Gaiman
Shervin Hajipour
El Anatsui
Colleen Hoover
Steve Lacy
Jennifer Coolidge
Ke Huy Quan
Sara Mardini and Yusra Mardini
Shah Rukh Khan
Pedro Pascal
Brittney Griner
King Charles
Salman Rushdie
RowVaughn Wells
Tracie D. Hall
Peng Lifa
Shannon Watts
Haluk Levent
Imara Jones
Yvon Chouinard
Doja Cat
Mikaela Shiffrin
Bella Hadid
Sam Altman
Niloofar Hamedi and Elaheh Mohammadi
Thom Browne
S.S. Rajamouli
MrBeast
Elizabeth Maruma Mrema
Britney Schmidt and Peter Davis
Sam Rivera
Robin Zeng
Edward Reynolds
Margaret Mitchell
Olena Zelenska
Luiz Inácio Lula da Silva
Hakeem Jeffries
Evan Gershkovich
Janet Yellen
Sherry Rehman
Mitch McConnell
Anthony Albanese
Margrethe Vestager
Joe Biden
Samuel Alito
Gustavo Petro
Gina Raimondo
Oleksandra Matviichuk
Fumio Kishida
Cindy McCain
María Herrera Magdaleno
Olaf Scholz
Bola Ahmed Tinubu
Min Aung Hlaing
Angela Bassett
Laurene Powell Jobs
Lionel Messi
Padma Lakshmi
Johan Rockstrom
Beyoncé
Patrick Mahomes II
Elon Musk
Gina Prince-Bythewood
Karen Lynch
Shou Zi Chew
Ozlem Tureci and Ugur Sahin
Deborah Lipstadt
Bob Iger
Sarah Kate Ellis
Kylian Mbappé
Natasha Lyonne
Monica Simpson
Nathan Fielder
Wanjira Mathai
Hidetaka Miyazaki
Jerrod Carmichael
Catherine Coleman Flowers
Sean Sherman
Iga Swiatek
Kate Orff
Dimie Ogoina
Andrea Kritche

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 14 Prill, 2023 21:02