Ja detalet nga tërmeti që dridhi shtetet e Ballkanit

Gostivari Sot
Nga Gostivari Sot 9 Janar, 2022 23:25

Ja detalet nga tërmeti që dridhi shtetet e Ballkanit

Greqia, Maqedonia e Veriut, Shqiperia, Serbia, Bullgaria dhe Mali i Zi jane tmerruar mbremjen vone te kesaj te diele nga nje termet i forte. Lekundja me epiqender ne Follorine ( Florine) te Greqise afer kufirit me Shqiperine dhe Maqedonine e Veriut ka qene me magnitude 5.8 balle sipas shkalles Richter.

Thellesia e epiqendres nuk ka qene 10 km. Termeti eshte ndjere shume Bullgari, Greqi, Kosova, Mal i Zi, Serbia, Maqedonia dhe Shqipëria

Lekundja ka zgjatur ndjeshem dhe ka frikesuar banore te zonave te Shqiperise, Kosoës e Maqedonisë. Ende nuk ka raportime per demet nga termeti ne zonen e epiqendres dhe me tej.

Sonte u ndje tërmet i fuqishëm në Maqedoninë e Veriut

Fuqia e tërmetit, sipas informacioneve nga interneti a qenë 5.8 ballë në thellësi 10 kilometra nërtokë dhe afër rajonit Kato Kleies dhe Florina.

Lekundje te forta te tokes edhe ne Shqiperi.

Termeti eshte regjistruar ne oren 22:44. Nuk dihet ende magnituda por raportohet se jane ndjere lekundje te forta ne disa qytete. Vecanerisht nga Elbasani, Tirana, Korca dhe i gjithe rajoni juglindor vijne informacione per panik ne radhet e qytetareve.

Tërmeti ndihet edhe në Kosovë

Një tërmet është dëgjuar para pak minutave në Kosovë. Dridhjet e tokës janë dëgjuar edhe në Kosovë. Deri më tani nuk janë dhënë detaje se sa ka qenë shkalla e këtij tërmeti.

Kronika.mk

Gostivari Sot
Nga Gostivari Sot 9 Janar, 2022 23:25