Franca regjistron pothuajse 10,000 persona të infektuar me koronavirus në 24 orë

Gostivari Sot
Nga Gostivari Sot 11 Shtator, 2020 09:05

Franca ka regjistruar pothuajse 10,000 raste të reja me koronavirus në 24 orë, duke shënuar rekord të numrit të të infektuarve brenda një dite prej kur ka nisur pandemia.Autoritetet shëndetësore kanë raportuar për 9,843 raste të reja të konfirmuara me sëmundjen COVID-19, që shkakton ky virus, duke tejkaluar rekordin e një dite më parë, për gati 900 më shumë persona të infektuar.

Të dhënat janë publikuar në prag të takimeve kyçe të ministrave dhe ekspertëve shëndetësorë rreth ashpërsimit të masave, me qëllim të luftimit të virusit. Franca gjendet e shtata në listë sa i përket numrit të të vdekurve me koronavirus në nivel botëror. Më shumë se 30,800 persona kanë vdekur në këtë shtet për shkak të sëmundjes COVID-19.

Numri i personave në kujdes intensiv është rritur ditëve të fundit në Francë. Ndonëse spitalet ende janë larg shifrave të muajit prill sa i përket të hospitalizuarve, ekzistojnë shqetësime për vështirësitë që mund t’i sjellë sistemit shëndetësor rritja e numrit të personave të sëmurë.

Franca ka publikuar më herët gjatë këtij muaji një pako masive ekonomike, me qëllim të uljes së shkallës së dëmit të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit. E quajtur “Rilansimi i Francës”, pakoja synon të ulë shkallën e papunësisë, duke përfshirë edhe uljen e taksave për bizneset./REL

Gostivari Sot
Nga Gostivari Sot 11 Shtator, 2020 09:05