E keni të gjithë në shtëpi, kjo erëz trajton shumë probleme nëse përdoret në këtë mënyrë

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 28 Tetor, 2022 20:42

E keni të gjithë në shtëpi, kjo erëz trajton shumë probleme nëse përdoret në këtë mënyrë

Rigoni është një erëz medicinale popullore që është përdorur për mijëra vjet. Për shkak se është një ilaç antioksidant dhe anti-inflamator, rigoni ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme. Përveçse si një erëz, rigonin mund ta përdorni dhe si çaj për të trajtuar probleme të ndryshme.

Çaji i rigonit mund të përgatitet nga bimë të freskëta ose të thata. 1 deri në 2 lugë rigon hidhen në ujë të vluar. Lëreni të pushojë për rreth 5 minuta, më pas kullojeni dhe pijeni. Për të hequr qafe kërpudhat e këmbëve, thjesht aplikoni vaj të holluar rigoni në këmbët tuaja.

Duke qenë se është antikancerogjen, rekomandohet të pihet një lugë çaji rigon në ditë për të parandaluar shfaqjen e sëmundjeve të rënda. Gjithashtu, çaji i rigonit mund të lehtësojë probleme si artriti, kolla, dhimbje muskulore, alergjitë, dhimbjen e kokës, infeksionet e traktit urinar, dhimbjet menstruale etj.

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 28 Tetor, 2022 20:42

11:34:32 am
Dje (23 nëntor) rreth orës 20:00 në rrugën “Dushko Popoviq”...
11:33:03 am
Mbrëmë (23 nëntor) rreth orës 19:10, në rrugën e “Ilindenit”...
11:32:03 am
Pjestarët e policisë të SPB Tetovë mbrëmë (24 nëntor) dhjetë...