Dronët ukrainas hedhin në erë sistemin rus anti-raketë balistike

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 9 Mars, 2023 20:48

Dronët ukrainas hedhin në erë sistemin rus anti-raketë balistike

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës, ose SBU, ka hedhur në erë një sistem raketash anti-balistik të prodhimit rus me një dron vdekjeprurës kamikaze.

Videoja , e cila u publikua të enjten, tregoi se si njësia e SBU shkatërroi sistemin taktik të raketave tokë-ajër të Rusisë Tor-M2 dhe një sistem të rrallë rakete anti-balistik S-300VM duke përdorur drone kamikaze .

Videoja u shpërnda së bashku me titullin: “Si përgjigje ndaj çdo “sulmi me raketa hakmarrëse” ruse [Moska tha të enjten një sulm masiv në Ukrainë, i kryer në mëngjes, është një “shpagim”] ne do të bëjmë një hakmarrje të vërtetë – për të shkatërroni pushtuesit, bazat dhe pajisjet e tyre!”.

S-300VM është një nga sistemet më të frikshme të mbrojtjes ajrore të Rusisë. Ai është sistem i mbrojtjes raketore anti-balistik me rreze të gjatë, me shumë kanale, i projektuar dhe prodhuar nga kompania Almaz-Antey.

Roli kryesor i S-300VM është të mbrojë forcat dhe instalimet jetike industriale dhe ushtarake kundër sulmeve masive ajrore.

Sipas agjencisë shtetërore ruse të eksportit të armëve Rosoboronexport, S-300VM mund të angazhojë raketa balistike me rreze të shkurtër dhe të mesme, raketa lundrimi, armë të drejtuara me precizion, avionë strategjikë dhe taktikë dhe avionë të luftës elektronike të paralajmërimit të hershëm.

S-300VM është operacional me Ushtrinë Ruse. Venezuela mori dy sisteme të mbrojtjes ajrore S-300VM në prill 2013. Rusia ia ka ofruar gjithashtu sistemin raketor Turqisë dhe Arabisë Saudite.

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 9 Mars, 2023 20:48