Arrestohet 23-vjeçari nga Gostivari

Arrestohet 23-vjeçari nga Gostivari

Më datë 14.01.2022 në ora 14.00 në Gostivar policët kanë arrestuar D.B.(23) nga Gostivari. Siç qëndron në njoftimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme, për të ishte shpallur urdhër nga Gjykata Themelore Gostivar me të cilën kërkohej për mbajtjen e

Read Full Article
Konflikt mes banorit të Gostivarit dhe Velesit

Konflikt mes banorit të Gostivarit dhe Velesit

Më 14.01.2022, rreth orës 03:10, zyrtarët policorë nga SPB Tetovë kanë arrestuar 31-vjeçaren D.J. nga Gostivari dhe M.S. (26) nga Velesi, me vendbanim të përkohshëm në Gostivar, pasi që në rrugën e “Ilindenit” në Gostivar, në afërsi të një qendre

Read Full Article
Ndalesë për kamionë në rrugën Gostivar-Strazhë-Kërçovë

Ndalesë për kamionë në rrugën Gostivar-Strazhë-Kërçovë

Në aksin rrugor Gostivar – qafa malore Strazhë – Kërçovë për shkak të reshjeve të dendura të borës nga ora 09:45 është vendosur ndalesë për qarkullim të automjeteve të rënda transportuese, njofton Lidhja Auto Moto e Maqedonisë. Për shkak të

Read Full Article
Ja detalet nga tërmeti që dridhi shtetet e Ballkanit

Ja detalet nga tërmeti që dridhi shtetet e Ballkanit

Greqia, Maqedonia e Veriut, Shqiperia, Serbia, Bullgaria dhe Mali i Zi jane tmerruar mbremjen vone te kesaj te diele nga nje termet i forte. Lekundja me epiqender ne Follorine ( Florine) te Greqise afer kufirit me Shqiperine dhe Maqedonine e

Read Full Article
Pollog: Persona pa çertifikata vaksinimi kapen në objekte hoteliere

Pollog: Persona pa çertifikata vaksinimi kapen në objekte hoteliere

Ministria e Brendshme njofton se me datë 08.09.01.2022 në periudhën prej orës 22:00 deri në ora 03:00, zyrtarët policorë nga SPB Tetovë në bashkëpunim me Inspektoratin Shtetëror të Tregut kanë kryer kontroll me të cilin janë përfshirë 4 objekte hoteliere

Read Full Article
Shënon rritje interesimi i qytetarëve për t’u imunizuar kundër Covid-19

Shënon rritje interesimi i qytetarëve për t’u imunizuar kundër Covid-19

Përhapja e llojit Omikron të virusit korona ka rritur interesimin e qytetarëve për tu vaksinuar kundër Kovid19. Mjekët thonë se pavarësisht se vërehet rritje e të interesuarve për vaksinim, numrat ditor të të vaksinuarve ende lënë për të dëshiruar, shkruan

Read Full Article
Masat mbrojtëse ndikuan në shëndetin mendor të të rinjve

Masat mbrojtëse ndikuan në shëndetin mendor të të rinjve

Të rinjtë në Maqedoninë e Veriut thonë se pavarësisht se grupmoshat më të reja më lehtë iu përshtaten kushteve të izolimit dhe kryerjes së obligimeve përmes mjeteve elektronike, kufizimet që ka imponuar koronavirusi ka ndikuar në shëndetin mendor te kjo

Read Full Article
400 intervenime për një vit/Si ishte viti 2021 për zjarrfikësit e Gostivarit

400 intervenime për një vit/Si ishte viti 2021 për zjarrfikësit e Gostivarit

Zjarrfikësve të Gostivarit gjatë vitit 2021 iu desh të intervenojnë në rreth 400 raste të zjarreve dhe aksidente trafiku. Kjo shifër ilustron më së miri punën e përditshme të Njësisë territoriale kundër zjarreve në Gostivar, thotë Jusuf Bajrami, përgjegjës i

Read Full Article
Ligji i ri në Maqedoninë e Veriut për të dielën si ditë jo pune, punëtorët kërkojnë mëditje të larta

Ligji i ri në Maqedoninë e Veriut për të dielën si ditë jo pune, punëtorët kërkojnë mëditje të larta

Punëtorët që punojnë gjatë festave duhet t’u paguhet mëditje të paktën 250%, apelojnë nga Lidhja e Sindikatave. Nga e hëna do të dorëzojnë denoncime në inspektoratin e punës, i cili do të duhet të kontrollojë nëse punëtorët kanë marrë mëditje

Read Full Article
Çfarë është Flurona dhe cilat janë simptomat?

Çfarë është Flurona dhe cilat janë simptomat?

Fillimi i vitit 2022 ka sjellë shqetësime të reja për shëndetin publik në botë. Kjo pasi në disa shtete të botës tashmë janë identifikuar raste të qytetarëve, të cilët janë të infektuar në të njëjtën kohë me COVID-19 si dhe

Read Full Article