Ankad për veprat e krijuara nga fëmijët me nevoja të ndryshme

Ankad për veprat e krijuara nga fëmijët me nevoja të ndryshme

Tridhjetë e pesë vepra u shitën në ankandin e heshtur filantropik të pikturave dhe fotografive nën moton “Ankandi për veprim” i organizuar nga shoqata “Bashakrisht mundemi” mbrëmë në Gostivar. Midis blerësve ishin menaxherë të disa ndërmarrjeve, përfaqësues të institucioneve dhe

Read Full Article
Në Komunën e Gostivarit të gjitha shkollat filluan me punë

Në Komunën e Gostivarit të gjitha shkollat filluan me punë

Në fillimin e vitit të ri shkollor 2020/21 në bankat shkollore në dhjetë shkollat fillore dhe njësitë e tyre rajonale në Komunën e Gostivarit erdhën 660 nxënës të klasës së parë. Para dhe brenda objekteve u zbatuan masat e rekomanduara

Read Full Article
Banori i Gradecit denoncon në Polici kërcënimin me jetë

Banori i Gradecit denoncon në Polici kërcënimin me jetë

Dje (30-shtator) në ora 14 e 15 minuta, I.Sh. nga Gradeci i Gostivarit, në SPB-Tetovë ka raportuar se rreth orës 12 e 45 minuta në fshatin Dobërdoll të Gostivarit dy personat me iniciale Z.M. (46) dhe N.J. (56) nga ky

Read Full Article
Mundësi që produktet lokale të përfundojnë në marketet lokale

Mundësi që produktet lokale të përfundojnë në marketet lokale

Nëse keni mundësi si fremerë individual në kushte shtëpiake të prodhoni produkte mishi, qumshti ose ëmbëlsira, reçel, hajvar ose turshi, tani kur sezoni i tyre ka nisur, këtë mund ta bëni në mënyrë profesionale. Fermerët për të shitur produkte tradicionale

Read Full Article
Nga 1 Tetori unifikim i orarit të punës për administratën publike

Nga 1 Tetori unifikim i orarit të punës për administratën publike

Qeveria vendosi në mbledhjen e sotme unifikimin e punës për administratën publike. Kështu, nga 1 tetori orari i punës për të gjithë administratën në të gjithë vendin do të jetë prej orës 08:00 – 16:00. Me këtë rregullore të re

Read Full Article
554 shkolla morën leje për mësim me prani fizike

554 shkolla morën leje për mësim me prani fizike

Ministrja e Arsimit dhe Shkencës Milla Carovska informon se rreth 800 skolla kanë dorëzuar kërkesa për zhvillim të mësimit me prani fizike, prej të cilave leje janë dhënë për 554 shkolla. Për platformën onlajn, Carovska potencon se nuk duhen kurrfarë

Read Full Article
Pollog, gjoba për 57 persona që nuk kishin maska mbrojtëse

Pollog, gjoba për 57 persona që nuk kishin maska mbrojtëse

Gjatë 24 orëve të kaluara, sipas statistikave të Sektorit për Punë të Brendshme Tetovë, në periudhën (28.09./29.09.) për mos mbajtjen e maskave mbrojtëse, për gjithsej 57 persona (TE-38 dhe GV-19) janë përgatitur urdhër pagesa për kundërvajtje, në përputhje me nenin

Read Full Article
Ambasadori Reka: Ndërmjet dy vendeve tona nuk ka asnjë çështje të hapur

Ambasadori Reka: Ndërmjet dy vendeve tona nuk ka asnjë çështje të hapur

Mega Intervistë me Ambasadorin e Jashtezakonshem e Fuqiplote të Republikes se Shqiperise ne Republiken e Maqedonise se Veriut, Sh.T.Z. Fatos Reka Intervistoi: Driton ZENKU Ndërmjet të dy vendeve tona, Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut, nuk ka asnjë çështje të hapur,

Read Full Article
Viti shkollor me modele dhe kushte të ndryshme për mësim

Viti shkollor me modele dhe kushte të ndryshme për mësim

Nxënësit deri në klasën e tretë, përveç atyre, prindërit e të cilëve nuk janë dakorduar, mësimin nga e enjtja duhet ta ndjekin me prani në bankat shkollore. Për filloristët e klasave më të larta dhe për nxënësit e shkollave të

Read Full Article
Ngjarje tragjike në Zvicër, humb jetën i riu nga Gostivari

Ngjarje tragjike në Zvicër, humb jetën i riu nga Gostivari

Një ngjarje tragjike ka ndodhur dje në Zvicër ku ka humbur jetën i riu nga Gostivari Kujtim Alili. Në një aksident trafiku me motor i riu nga Gostivari me banim në Wil-SG, njofton Gostivari Sot  Kryetari i Klubit të Motoristëve

Read Full Article