Gjak dhe kaos. Kostoja e luftës së Rusisë në Ukrainë

Gjak dhe kaos. Kostoja e luftës së Rusisë në Ukrainë

Lufta e Rusisë në Ukrainë – e nisur më 24 shkurt – ka lënë dhjetëra-mijëra njerëz të vdekur, ka zhvendosur miliona të tjerë dhe ka nxitur krizë ekonomike në gjithë botën. Vdekje Prej nisjes së luftës, 5.237 civilë janë regjistruar

Read Full Article
Ushtria ruse e humbi kontrollin, e fundos anijen e vetë

Ushtria ruse e humbi kontrollin, e fundos anijen e vetë

Marina ruse duket se ka hedhur në erë aksidentalisht një nga anijet e saj në Detin e Zi, duke shënuar një prej gabimeve më të rënda të forcave ushtarake të Vladimir Putin. Një mjet lundrues raportohet të ketë shpërthyer kur

Read Full Article
Zelensky bën thirrje për protestë globale më 24 mars

Zelensky bën thirrje për protestë globale më 24 mars

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i cili ka mbajtur fjalim video të natës që nga fillimi i luftës, u ka bërë thirrje njerëzve në mbarë botën të protestojnë publikisht të enjten, pas një muaji të pushtimit të Rusisë. “Lufta e Rusisë

Read Full Article
Biden për Albrightin: Kemi punuar bashkë për të ndaluar gjenocidin në Ballkan

Biden për Albrightin: Kemi punuar bashkë për të ndaluar gjenocidin në Ballkan

Presidenti amerikan, Joie Biden ka kujtuar kohët kur ka punuar me ish-Sekretaren amerikane të Shtetit, Madeleine Albright. Kjo e fundit ka ndërruar jetë sot në moshën 84-vjeçare pasi kohët e fundit ishte duke luftuar me sëmundjen e kancerit. “Puna me

Read Full Article
Ndërron jetë ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright, mikja e shqipërëve

Ndërron jetë ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright, mikja e shqipërëve

Është ndarë nga jeta në moshën 84-vjeçare, Madeleine Albright, gruaja e parë që u bë Sekretare e Shtetit në SHBA. Lajmin e dha familja e saj, e cila tha se ish-sekretarja ndërroi jetë nga sëmundja e kancerit. “Ne kemi humbur

Read Full Article
Presidenti ukrainas: Ja si mund ta marrë Rusia Kievin

Presidenti ukrainas: Ja si mund ta marrë Rusia Kievin

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha se Rusia mund ta marrë kryeqytetin ukrainas vetëm nëse e “rrafshon qytetin me tokë”. Në një konferencë shtypi në Kiev, ai u tha gazetarëve se ishte i hapur për diskutime me presidentin rus Vladimir Putin,

Read Full Article
Gazetari ukrainas: Sonte është nata e armëve të rënda në Kiev

Gazetari ukrainas: Sonte është nata e armëve të rënda në Kiev

Gazetari i Kyiv Independent, Illia Ponomarenko, ka shkruar sot në Twitter, duke thënë se sonte është duke u zhvilluar një luftë e ashpër në Kievin perëndimor. Ai ka thënë se sonte është nata e armëve të rënda në Kiev. “Sonte

Read Full Article
Paralajmërimi i frikshëm i Zelenskyt: Lufta e Tretë Botërore po fillon

Paralajmërimi i frikshëm i Zelenskyt: Lufta e Tretë Botërore po fillon

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka thënë se vendi i tij nuk mundet i vetëm ta luftojë Rusinë. Ai u ka bërë thirrje shteteve të tjera të veprojnë “para se të bëhet vonë”. Duke kërkuar mbylljen e hapësirës ajrore mbi

Read Full Article
SHBA aktivizon në Shqipëri Shtabin e Forcave Speciale për Evropën

SHBA aktivizon në Shqipëri Shtabin e Forcave Speciale për Evropën

Aktivizohet në Shqipëri Shtabi i Përparuar i Komandës së Forcave Speciale Amerikane në Evropë. Ky shtab do ofrojë ekspertizë të lartë dhe do të sigurojë ndërveprueshmëri me Forcat Speciale shqiptare, por edhe me ato të rajonit. Për ambasadoren amerikane Yuri

Read Full Article
Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore miraton një fond emergjence prej $723 milionë për Ukrainën

Banka Botërore ka aprovuar një financim emergjent prej $723 milionësh kredi dhe grante për Ukrainën, me qëllimin e vetëm për ta ndihmuar teksa përballet me sulmin rus. Banka premtoi gjithashtu se do të përpiqej për të krijuar një tjetër $3 miliardë

Read Full Article