Back to homepage

Shqipëri Kosovë

Tërmeti që dridhi Ballkanin zgjati pothuajse një minut, ja detajet

Tërmeti që dridhi Ballkanin zgjati pothuajse një minut, ja detajet

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur sonte Bosnjë dhe Hercegovinën. Sipas informacioneve të para, forca është 6.0, dhe epiqendra ka qenë 15 km nga Stolaci. Tërmeti preku shumë qytete në Bosnjë dhe Hercegovinë dhe u ndje në rajon si Maqedonia,

Read Full Article
Kontributi i Madeleine Albright për çlirimin e Kosovës

Kontributi i Madeleine Albright për çlirimin e Kosovës

sh-sekretarja amerikane e Shtetit, Madeleine Albright, vlerësohet si një prej personave që ka shtyrë përpara vendimin që aleanca e NATO-s të ndërhynte në Kosovë, ndërhyrje që çoi në çlirimin e Kosovës. Albright vdiq më 23 mars në moshën 84-vjeçare, njoftoi

Read Full Article
PD, e ndarë për bashkimin/ Kritikët Bashës: Ik! Basha: Bashkë me Saliun

PD, e ndarë për bashkimin/ Kritikët Bashës: Ik! Basha: Bashkë me Saliun

Shumica do bashkim, por te mënyra e bashkimit janë sërish të ndarë. Kriza në Partinë Demokratike ka marrë një tjetër dimension, në mbledhjen e të shtunës në selinë blu. Për herë të parë Lulzim Basha ka pranuar idenë e dorëheqjes,

Read Full Article
Duma “zyrtarizon” lëvizjen kundër Bashës

Duma “zyrtarizon” lëvizjen kundër Bashës

Fitorja në Bashkinë e Shkodrës dhe mundja e Lulzim Bashës janë të mjaftueshme për Sali Berishën për të pretenduar karrigen e kryetarit të partisë. Betejë, të cilën është i bindur se është fituar jo vetëm ndaj Lulzim Bashës. Berisha: Unë kam

Read Full Article
Kosovë/ Mbahet takimi me grupin ndër-institucional për anëtarësim në NATO

Kosovë/ Mbahet takimi me grupin ndër-institucional për anëtarësim në NATO

Është mbajtur takimi i parë i grupit punues për anëtarësim në NATO. “Sot drejtova takimin e parë të grupit punues, i ngritur nga Qeveria e Kosovës për anëtarësim në NATO”, ka shkruar ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika

Read Full Article
Berisha: Sot ka një opozitë të vërtetë në Shqipëri! Do garoj për kryetar të PD-së

Berisha: Sot ka një opozitë të vërtetë në Shqipëri! Do garoj për kryetar të PD-së

Ish-kreu i PD-së, Sali Berisha tha këtë të mërkurë se do të garojë në zgjedhjet për kryetar në PD dhe se nuk do të krijohet parti tjetër. “Me humbjen e partisë aksionet ranë në shifra  të mjera, por vendimi i

Read Full Article
Disfata në zgjedhjet e 6 marsit, grupi i PD-së i kërkon Bashës dorëheqjen

Disfata në zgjedhjet e 6 marsit, grupi i PD-së i kërkon Bashës dorëheqjen

Një pjesë e anëtarëve të Grupit të Partisë Demokratike kanë kërkuar dorëheqjen e kreut të partisë Lulzim Basha gjatë mbledhjes prej mbi katër orësh, pas dështimit në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit në gjashtë bashki. Sot pritet të mblidhen

Read Full Article
7 Marsi, festohet sot festa e mësuesit

7 Marsi, festohet sot festa e mësuesit

Festohet sot në të gjithë vendin festa e mësuesit, 7 marsi. 7 Marsi, festohet në të gjitha shkollat e vendit me aktivitete të shumta në shenjë falënderimi për mësuesit për punën që kryejnë në edukimin e brezit të ri. 134

Read Full Article
Në kufirin Kosovë-Maqedoni kapen 3 ton mish nga Brazili

Në kufirin Kosovë-Maqedoni kapen 3 ton mish nga Brazili

Policia Kufitare e Kosovës ka njoftuar se sot në fshatin Kabash të komunës së Vitisë, në juglindje të Kosovës, ka konfiskuar rreth 3 mijë kilogramë mish me origjinë nga Brazili, të cilat janë importuar ilegalisht në vend nga Maqedonia e

Read Full Article
Bejta: Sot është një ditë e madhe për Kombin shqiptar, urime Kosovë!

Bejta: Sot është një ditë e madhe për Kombin shqiptar, urime Kosovë!

Nënkryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim – BDI, Nevzat Bejta përmes një postimi në Fejsbuk, u është bashkuar urarave të shumta për ditën e pavarësisë së Kosovës, 17 shkurtin. “Sot është një ditë e madhe për Kombin shqiptar. Kosova kremton

Read Full Article