Back to homepage

Kuriozitete

Sa e rrezikshme është të mos e ndërroni kurrë jastëkun tuaj?

Sa e rrezikshme është të mos e ndërroni kurrë jastëkun tuaj?

Nuk është sekret që një jastëk i rehatshëm është një element i rëndësishëm për një gjumë të mirë. Por, ajo që mund të mos dini është se sa shpesh supozohet të investoni në një të ri. Sipas ekspertëve të shëndetit,

Read Full Article
Ky iluzion optik zbulon nëse jeni të lumtur ose jo

Ky iluzion optik zbulon nëse jeni të lumtur ose jo

Çfarë shihni në figurë? Imazhi i mëposhtëm, një iluzion optik tregon nëse jeni të lumtur me jetën tuaj apo keni nevojë të bëni disa ndryshime. Nëse shihni mbetjet e një molle Ju i merrni gjërat siç janë dhe jeni të

Read Full Article
Vdes pacienti pas transplantit të zemrës së derrit

Vdes pacienti pas transplantit të zemrës së derrit

David Bennet ka qenë personi i parë që kaloi me sukses operacionin për transplantin e zemrës së një derri të modifikuar gjenetikisht. Ai u operua më 7 Janar dhe doktorët një javë më vonë u shprehën se Bennet gëzonte shëndet

Read Full Article
Kujdes! Nëse e gjeni në shtëpi këtë insekt, mos bëni gabim ta vrisni

Kujdes! Nëse e gjeni në shtëpi këtë insekt, mos bëni gabim ta vrisni

Gjithkush mund të alarmohet ndërsa sheh një insekt shumëkëmbësh në shtëpi. Zakonisht ky lloj insekti ka 15 këmbë dhe mund të lëvizë 1.3 metra në sekondë. Për këtë arsye t’i kapësh ato në shtëpi është edhe më e vështirë. Por

Read Full Article
Zgjidhjet alternative: Si të ngroheni pa harxhuar energji!

Zgjidhjet alternative: Si të ngroheni pa harxhuar energji!

Nëse gjate ditës dielli mund të na ngrohte paksa, në mbrëmje e kuptojmë se ka ardhur i ftohti. Të gjithëve na shkon mendja për një supë apo për një çokollatë të nxehtë. Mos ka ardhur koha të ndezim edhe një

Read Full Article
Gruaja bën veprimin human, strehon kafshët në kohë lufte

Gruaja bën veprimin human, strehon kafshët në kohë lufte

Në mes të luftës dhe frikës për jetën, Sandra Ishchenko është shprehur e gatshme të strehojë kafshët shtëpiake të mbetura pas në Kiev. Ajo mban shpresë se ajo ndërtesë do t’i mbrojë kafshët pasi familjet të cilat i mbanin i

Read Full Article
BigComerce rezulon mashtrim. Mos investoni parat e juaja!

BigComerce rezulon mashtrim. Mos investoni parat e juaja!

Aplikacioni fantom “Big Comerce+” ashtu siç pritej ka rezultuar një mashtrim i madh. Prej 3 ditësh kur dhe ndodhi ndryshimi i domenit të aplikacionit, pranon por nuk kthen paratë për shfrytëzuesit e vet. Ishte një paralajmërim nga eksperët që tani

Read Full Article
Ky është qeni në Istog që e di matematikën!

Ky është qeni në Istog që e di matematikën!

Xhungo është qeni i një djaloshi të ri nga Istogu, Fatlum Ademaj. Ai e kishte marrë këtë qen kur ishte 1 vjeç dhe tani ai është 2 vjet e gjysëm. Përmes videove që kishte shikuar në rrjete sociale e në

Read Full Article
E mbuluar me insekte, gjendet në pyll foshnja e sapolindur

E mbuluar me insekte, gjendet në pyll foshnja e sapolindur

Një fëmijë i sapolindur është gjetur e gjallë në një pyll në Tajlandë me insekte që zvarriteshin nëpër gjithë trupin e saj. Vogëlushja u zbulua nga fshatarët, të cilët e gjetën pas dy ditësh që kishte qenë atje ndërsa ishte

Read Full Article
“Brigitte Macron është burrë”, bashkëshortja e presidentit francez ngre padi

“Brigitte Macron është burrë”, bashkëshortja e presidentit francez ngre padi

Brizhit Makron, bashkëshortja e presidentit të Francës i shpall luftë atyre që përhapin në rrjete sociale, teori konspiracioni ndaj saj. Mediat franceze shkruajnë se ajo po përgatit një padi kundër revistës “Fe i Dokymo” me orientim ekstremist të djathtë se

Read Full Article