Problemet shëndetësore nga konsumi i pijeve energjike

Problemi është se nuk e dimë çfarë pimë, sepse çdo pije energjike me ose pa gaz, në të vërtetë është në përzierje substancash të ndryshme mes aromatizuesish, ngjyruesish, vitaminash, sheqernash, ëmbëltuesish, por edhe të tjera akoma. Nëse keni pjesëtarë të

Read Full Article

Hapat dhe ushqimet e duhura për ta shmangur gushën e dhjamosur

Shëndoshja e gushës mund t’ju duket e parëndësishme, por trajtimi i saj është i rëndësishëm. Kjo, sepse shëndeti i gushës është i lidhur fort me shëndetin e zemrës, kolesterolin e lartë dhe diabetin. Një ushqyerje e shëndetshme dhe një aktivitet

Read Full Article

Katër vitaminat që duhet të merrni patjetër në vjeshtë

Ka nisur stina e virozave, gripit e të ftohtit dhe bashkë me të edhe kujdesi i shtuar për të mbrojtur organizmin. Dy vitet e fundit ka qenë veçanërisht e rëndësishme të keni një sistem imuniat sa më të shëndetshëm e

Read Full Article

Kush janë më të rrezikshme shishet e qelqit apo ato plastike?

Shishet plastike tani janë kudo rreth nesh. Nga shishet e ujit, tek ato të pijeve joalkoolike etj. Shumë prej nesh për arsye komoditeti kryesisht, por edhe ekonomie, së dyti, tundohen dhe ripërdorin shishet plastike, duke i mbushur sërish me ujë

Read Full Article

Ndiheni të lodhur në çdo moment? 5 shenja që tregojnë se…

Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh

Read Full Article

A sëmureni shpesh? Lexoni 9 nëntë arsyet pse ndodh kjo

Jeni vazhdimisht të sëmurë dhe keni përshtypjen se asnjë virus nuk mund t’ju dështojë? Ndoshta fajtori jeni ju, pra disa nga zakonet tuaja të këqija. 1.Pagjumësia Në radhë të parë është edhe më themelore. Gjumi cilësor dhe i rregullt, nga

Read Full Article

Mungesa e zinkut, shenjat që shfaq organizmi

Zinku nuk është vetëm një mbrojtës shtesë nga dielli. Ai është një element i rëndësishëm i dietës tuaj, i nevojshëm për formimin si duhet të qelizave dhe funksionimin e sistemit imunitar. Mungesa e zinkut në trup është e vështirë të

Read Full Article

Pini një lugë çaji uthull molle para se të shkoni në shtrat, rezultati është i mahnitshëm

Vetitë e mira të uthullës së mollës i dimë shumë mirë, por ka edhe nga ato që nuk janë aq të njohura. Më poshtë janë renditur disa veti të mira të uthullës së mollës që mund t’i merrni nëse pini

Read Full Article

Duhet ta hani çdo ditë, ky mëngjes konsiderohet si më i shëndetshmi

Vezët janë ushqimi më i shëndetshëm që mund të përgatisni për fëmijët tuaj në mëngjes. Një studim që përfshinte zakonet e të ngrënit të 48 fëmijëve nën 10 vjeç, tregoi se ata që hanë vezë në mëngjes konsumojnë 70 kalori

Read Full Article

Kumbullat e thata, vetitë e forta për rigjenerimin e kockave

Ngrënia çdo ditë e kumbullave të thata ndihmon në parandalimin e rënies së dendësisë kockore. Sipas disa studimeve shkencore të kohëve të fundit, të cilave i referohet AgroWeb.org konsumi ditor i kumbullave të thata ndihmon në riparimin e dendësisë së

Read Full Article