Back to homepage

Maqedonia

Kush janë kompanitë me fitime më të mëdha gjatë 2023 në rajonin e Tetovës

Faktor.mk ka analizuar se cilat janë kompanitë me fitime më të mëdha në rajonin e Tetovës. Në vend të parë është Pofix, kompania për prodhimin e llaçit, e cila është edhe një nga prodhuesit më të mëdhenj të materialit ndërtimor

Read Full Article

Gjatë fundjavës do të kemi shi i rrëmbyeshëm e bubullima

Moti nesër do të jetë me diell dhe i ngrohtë me vranësira të vogla deri në mesatare. Do të fryjë erë e lehtë deri në mesatare kryesisht nga drejtimi veriperëndimor. Në orët e pasdites do të ketë dukuri të izoluar

Read Full Article

FLAKA: Po merr formë qeveria Mickovski, ja si do të duket!

Agjencia e lajmeve Flaka ka arritur deri tek emrat e kabinetit të ri qeveritar nga radhët e VMRO-DPMNE dhe digasteret që do të drejton koalicioni VLEN. Në mesin e tyre ka kuadro të reja por nuk mungojnë as kuadro të

Read Full Article

FLAKA: VLEN pritet të drejton 6 ministri dhe 2 zv.kryeminisra

Janë tetë digastere qeveritare që pritet t’i takojnë koalicionit VLEN nëse bisedimet për qeverinë e re me VMRO-DPMNE përmbyllen me sukses. Jo zyrtarisht, Flaka mëson që katër paritë e koaliconit VLEN do të ndajnë nga dy digastere. Ministrinë për sistem

Read Full Article

Flaka publikon emrat e ministrave të VMRO-DPMNE

Agjencia e lajmeve Flaka ka arritur deri tek emrat e kabinetit të ri qeveritar nga radhët e VMRO-DPMNE. Në mesin e tyre ka kuadro të reja por nuk mungojnë as kuadro të vjetra të kësaj partie. Do të ketë ministri

Read Full Article

Deri të mërkurën reshje shiu, nga e enjtja nis përmirësimi i motit në Maqedoninë e Veriut

Moti sot do të jetë me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme lokale të shiut. Pasdite moti në disa vende do të jetë i paqëndrueshëm me reshje të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullima lokale në formë të motit të

Read Full Article

SHBA inkurajojnë liderët e Maqedonisë së Veriut që të respektojnë Marrëveshjen e Prespës

Nënsekretarja për Diplomaci Publike dhe Marrëdhënie me Publikun në Departamentin Amerikan të Shtetit, Elizabeth Allen, thotë se SHBA-të e mbështesin Marrëveshjen me Greqinë dhe janë të zhgënjyer që presidentja Gordana Siljanovska-Davkova nuk e ka shfrytëzuar emrin kushtetues Maqedonia e Veriut

Read Full Article

Më 22 maj rivotime në disa qendra votimi

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në Maqedoninë e Veriut të shtunën caktoi datën 22 maj për rivotimin në shtatë qendra zgjedhore pasi Gjykata Administrative i hodhi poshtë ankesat e Bashkimit Demokratik për Integrim dhe Frontit Evropian. Partitë e koalicionit u ankuan

Read Full Article

E diela me shi e vranësira

Moti sot do të jetë pjesërisht i vranët me reshje të kohëpaskohshme shiu. Pasdite do të ketë jostabilitet lokal me reshje të rrëmbyeshme shiu, bubullima dhe kushte për shfaqjen e një stuhie afatshkurtër me reshje të dendura shiu, erëra të

Read Full Article

Më 22 maj do të ketë rivotim, administrativja i refuzoi shtatë paditë e “Frontit Europian”

Gjykata Administrative mbrëmë vonë i refuzoi si të pabaza të shtatë paditë e ngritura nga “Fronti evropian” kundër vendimeve të Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve  për rivotim në zgjedhjet parlamentare.  Me vendimet e Gjykatës Administrative vërtetohen vendimet e KSHZ-së për rivotim

Read Full Article