Back to homepage

Maqedonia e Veriut

470 milion euro tek qytetarët përmes 31 masave qeveritare

470 milion euro tek qytetarët përmes 31 masave qeveritare

470 milion euro përmes 31 masave qeveritare duhet të përfundojnë te qytetarët dhe kompanitë me pakon e katërt të masave ekonomike për rimëkëmbjen e ekonomisë nga pasojat e virusit korona. Sipas vlerësimeve, me tre pakot e mëparshëme, ndihma do të

Read Full Article
Filipçe: Punojmë të hapen kufijtë pa PCR testet

Filipçe: Punojmë të hapen kufijtë pa PCR testet

Bisedojmë të gjithë në rajon që në një moment t’i hapim kufijtë me një qëndrim të harmonizuar lidhur me PCR testin. Ideja është që të hapen kufijtë pa PCR test, deklaroi sot ministri i shëndetësisë Venko Filipçe. “Vendet anëtare të

Read Full Article
Moti sot do të jetë me vranësirë dhe me reshje lokale të shiut

Moti sot do të jetë me vranësirë dhe me reshje lokale të shiut

Moti sot do të jetë me vranësirë dhe me reshje lokale të shiut. Në vend do të fryjë një erë e fortë jugore. Temperaturat e mëngjesit do të lëvizin prej 4 deri 11 gradë, ndërsa temperaturat ditore do të lëvizini

Read Full Article
Të respektohen masat për mbrojtje nga virusi

Të respektohen masat për mbrojtje nga virusi

Asociacioni i bastoreve sportive apelon deri te lojtarët dhe në paralajmërimin e valës së vjeshtës të virusit të respektohen masat për mbrojtje personale gjatë ardhjes në objektet e tyre. Nga ABSM, në kumtesë citojnë, se ata katër muaj punojnë pa

Read Full Article
Vijon periudha e motit të ndryshueshëm, me reshje lokale dhe temperatura të ulëta

Vijon periudha e motit të ndryshueshëm, me reshje lokale dhe temperatura të ulëta

Nesër do të mbisundojë mot i ndryshueshëm me vranësira, pasdite me më shumë periudha të diellit, ndërsa do të ketë edhe paraqitje të shiut të shkurtër lokal  dhe bubullimave. Stabilizim kalimtar të motit  do të ketë të premten, kur të

Read Full Article
Zaev-Gir: Duhet të reformohen të gjitha sferat, posaçërisht sundimi i së drejtës

Zaev-Gir: Duhet të reformohen të gjitha sferat, posaçërisht sundimi i së drejtës

Nevojitet të reformohen të gjitha sferat, posaçërisht sundimi i së drejtës, që është një nga klasterët kyçë në negociatat sipas metodologjisë së re për zgjerim të BE-së – të hapet e para dhe të mbyllet e fundit. Kjo do të

Read Full Article
Grubi e udhëhoqi seancën e Qeverisë edhe në gjuhën shqipe

Grubi e udhëhoqi seancën e Qeverisë edhe në gjuhën shqipe

Seancën e sotme të pestë të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, në mungesë të kryeministrit Zoran Zaev, sot e ka drejtuar zëvendëskryeministri i parë dhe ministri për Sistem Politik dhe Marrëdhënie ndërmjet Bashkësive, Artan Grubi, njofton Gostivari Sot

Read Full Article
Punëtorët hezitojnë kthimin në punë, arsyetohen me kujdesin e fëmijëve

Punëtorët hezitojnë kthimin në punë, arsyetohen me kujdesin e fëmijëve

Të mërkurën të gjithë punonjësit e sektorit publik dhe privat, të liruar nga obligimet për shkak të pandemisë së koronavirusit, duhet të kthehen në vendet e tyre të punës. Nga Qeveria e Maqedonisë së Veriut nuk kanë ndonjë shifër të

Read Full Article
Dy edukatore në kopshtet e Tetovës në izolim shtëpie për shkak të Covid 19

Dy edukatore në kopshtet e Tetovës në izolim shtëpie për shkak të Covid 19

Dy edukatore nga objekti i kopshtit “Teteks” në Tetovë janë regjistruar si të infektuara me Kovid-19, ndërsa grupet e tyre me fëmijë dhe koleget janë izoluar në shtëpi. Drejtoresha e Institucionit publik komunal kopshtet e fëmijëve “Rinia”, Ramije Dauti thotë

Read Full Article
Nga mesnata, çmime të reja të derivateve të naftës

Nga mesnata, çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator për Energjetikë gjatë ditës së sotme pritet të publikoj çmimet e reja të derivateve të naftës të cilat do të hyjnë në fuqi pas mesnate dhe do të vlejnë deri të hënën e ardhshme. Javen e kaluar me

Read Full Article