Gostivari Sot

mos humbisni asnjë lajm

Maqedonia e Veriut

Antikorrupsionerët kanë marrë para duke mos shkuar në punë

Anëtarë të Komisionit për Antikorrupsion  kanë marrë pagesa për shpenzimet e rrugës sepse kishin ardhur në seanca, ndërkaq pagesa ëhstë bërë me fletpagesa udhëtimi jo adekuate, përcjell Aktuale.mk. Disa nga të punësuarit as që kanë ardhur në punë por vetëm…

Shumë ligje do të rishikohen në komisionet e ndryshme parlamentare

Në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë sot seanca do të mbajnë komisionet për kulturë, për transport, lidhje, për ekologji dhe për arsim, shkencë dhe sport dhe komisioni ligjdhënës-juridik. Propozim-ligji për  ndërprerjen e vlefshmërisë të Ligjit për mbështetje të produksionit muzikor…

Merko zyrtarizon shqipen në Strugë

Në seancën e djemshme të Këshillit komunal të Strugës u miratuan ndryshimet statutore që mundësojnë zyrtarizimin e gjuhës shqipe, përskaj gjuhës maqedonase. Në Nenin 7 të Statusit thuhet: Në komunë, gjuhë zyrtare është gjuha maqedonase dhe alfabeti qirilik. Në komunë, gjuhë…

Ministria e Kulturës shqyrton projektet e dyshimta

Ministria e Kulturës ende po i shqyrton projektet e dyshimta të programit vjetor. Shqyrtimi i brendshëm pritet që të zgjatë deri në fund të javës, pas çka do të informohen edhe vetë projektantët me vendimet që do të dalin nga…

Martesat në rritje, divorcet në ulje

Gjithsej 3.119 martesa janë lidhur në tremujorin e katërt të vitit 2017, që është rritje për 6,9 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit 2016. Sipas Entit shtetëror të statistikës, numri i martesave të divorcuara në këtë…

Zaev dhe Osmani në takimin formal të vendeve të Ballkanit Përendimor

Kryeminstri i Maqedonisë Zoran Zaev dhe zv/kryeminstri për  Çështje Europiane Bujar Osmani sot  kanë qëndruar në Londër në takimin formal të vendeve të Ballkanit Përendimor. Të dy përfaqësuesit u takuan edhe me kryeministren  Tereza Mej dhe Ministrin e Punëve të…

Ka kur pritet të ketë ndryshim të motit

Deri të enjten moti do të jetë me vranësira të ndryshueshme dhe i ftohtë me periudha të shkurtra me diell, kumtoi Drejtoria për punë hidrometeorologjike. Nesër do të fryjë erë mesatare, ndërsa në vendet më të larta dhe në male…