Gostivari Sot

mos humbisni asnjë lajm

Maqedonia e Veriut

Grubi ka një “porosi” të ashpër për VMRO-DPMNE-në

Ligji për gjuhët sot do të kthehet në Kuvend dhe problemi i vetëm është që OBRM-PDUKM-ja është duke vendosur një veto me 35.000 amandamente. Artan Grubi, deputet i BDI-së ka kritikuar VMRO-DPMNE-në për pengim të këtij ligji, duke thënë se…

Serbia ia tregon dhëmbët Maqedonisë

Prej nesër Serbia do të vendosë kundërmasa ndaj Maqedonisë për shkak të importit të vështirësuar të miellit. Ministri serb i Tregtisë, Rasim Ljajiq ka deklaruar se ka qenë i gatshëm që të premten të vijë në Shkup për të biseduar…

Aksident tragjik, vdes 33-vjeçari

Një mashkull 33-vjeçar e ka humbur jetën, pasi është goditur nga një automobil në rrugën rajonale Veles-Gradsko, ndërsa shoferi ka ikur ng vendi i aksidentit, njofton MPB. Aksidenti ka ndodhur dje rreth orës 18 kur një person i panjohur duke drejtuar automjetin…

Shkup, struganit i thyhet dora dhe hunda

Të hënën rreth orës 22 U.B. (56) nga fshati Dellogozhdë i Strugës, ka njoftuar policinë se të njëjtën ditë rreth orës 17 në bulevarin “Kërste Misirkov” në Shkup deri sa ka qëndruar bashkë me tre familjarë tjerë në veturën e…

Emrit të Maqedonisë po i gjindet “ilaçi”

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Koxias në gjysmën e dytë të muajit duhet të arrijë në Shkup dhe ta prezantojë projekt–versionin për zgjidhjen e kontestit me emrin ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe Republikës së Greqisë. Këtë e paralajmëroi…

Zaev paraqitet në gjykatë, por mungoi dëshmitari

Në gjykatën penale sot nisi gjykimi për rastin ‘Mitmarrje’, ku i akuzuar është kryeministri Zoran Zaev, përcjell Aktuale.mk. Në gjykatë erdhi Zaev, por jo edhe dëshmitari Ivan Nikollov, pasi sic u tha në seancë nuk ka pasur ftesë adekuate. Zaev…

Rreziku nga përmbytjet, institucionet japin alarmin

Institucionet kompetente në pjesën e parandalimit dhe ballafaqimit me përmbytjet nga sot duhet të zbatojnë aktivitetet në pajtueshmëri të konkluzioneve nga seanca e djeshme e Komitetit drejtues për koordinim dhe menaxhim në sistemin për menaxhim me kriza. Sipas informatave të…