Gostivari Sot

mos humbisni asnjë lajm

Maqedonia e Veriut

Ndërmarrjeve publike ju fuqizohet pozita e zëvendësdrejtorit

Dje në Kuvendin e Maqedonisë është miratuar ligji për plotësim dhe ndryshim të Ligjit për ndërmarrje publike, me çka hyn në fuqi pozita e zëvendësdrejtorit të ndërmarrjeve publike. Ndryshimi dhe plotësimi i Ligjit për ndërmarrje publike ka ardhur me iniciativë…

Zaev-Gallouej: Anëtarësimi në NATO fitore e madhe

Integrimi i Republikës së Maqedonisë në NATO është fitore e madhe për shtetin sepse hapë perspektiva për përfitime të dukshme ekonomike. Mbretëria e Bashkuar planifikon në kohë të shpejtë t’i fillojë procedurat për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim të Republikës…

Struga në aksion për largimin e lypsiqarëve të organizuar

Komuna e Strugës ne bashkpunim me SP –Strugë dhe Entin për pune dhe politikë sociale organizojnë aksion për ti larguar lypsit e organizuar. Nga komuna e Strugës thonë se ky aksion ka për qëllim largimin e lypësve të trafikuar ose…

Ndërron jetë 25-vjeçarja me simptome të gripit të H1N1

Regjistrohet viktima e dyte e gripit në Maqedoni. Behet fjale për 25-vjeçaren nga Ohri. Epidemiologet alarmojnë për dyfishim te numrit te te prekurve nga gripi, ku shumica e rasteve janë me gripin e tipit H1N1. ALSAT Gostivari SotPortali i pavarur…

Gardhi 700 mijë euro i Qeverisë përfundon në depo

Këto kangjella të hekurta nuk janë edhe aq të lehta për t’i hequr, andaj janë angazhuar katër kompani. Kryerja e kësaj pune bëhet dy ditë pas vendimit të kabinetit qeveritar. Pjesët dekoruese të gardhit do të mbeten të pashfrytëzuara deri…

Maja Kocijaçiqit nuk i pëlqen sjellja e Bujar Osmanit me mediat

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijaçiq, i përkujton të gjithë aktorët politik në Maqedoni se liria e mediave dhe gazetarëve ka rëndësi të posaçme për BE-në, njoftoi korrespondentja e MIA-s nga Brukseli. Komisioni Evropian, përmes zëdhënëses Maja Kocijaçiq reagoi në…