Gostivari Sot

mos humbisni asnjë lajm

KURIOZITETE DHE ZBAVITJE

Si ta bëjmë dallimin… Alergji, grip apo koronavirus!

Koronavirusi ka prekur më shumë se 100 mijë njerëz në botë. Me gjithë lajmet për anulime eventesh, avionë boshë dhe masa parandaluese, është e natyrshme që njerëzit të përfshihen nga paniku sa herë që ndjejnë një ngacmim të vogël në…

Testi i ri brenda marsit: Diagnostikon Covid-19 për 90 minuta

Brenda marsit do të jetë i disponueshëm një test i ri molekular për identifikimin e shpejtë të koronavirusit të ri. Ai është prodhuar nga DiaSorin, një kompani shumëkombëshe që operon në segmente të imunodiagnostikës dhe diagnostikimit molekulat dhe që ka…

Sa ditë duhet që të shfaqen simptomat e Covid-19

COVID-19 është kthyer në një kërcënim për të gjithë popullsinë dhe masat e marra për ta parandaluar atë janë nga më drastiket e të nevojshmet. Diskutimi se duhet të qëndrohet 14 ditë në karantinë nëse dyshoni se jeni prekur nga…