Kulturë

Sot, në zyrën e drejtorit të Institutit Nacional – IN, Qendra për Kulturë “Asnom”, në Gostvar u bë dorëzim – pranimi i funksionit drejtor. Ushtruese e detyrës, Vjollca  Baftiu Zylbeari ia dorëzoi detyrën drejtorit të ri, Hod Miftari, njofton Gostivari Sot.  Miftari është zgjedhur në postin drejtues të Qendrës për Kulturë nëLexo më shumë

“Klub Poetica” – Gostivar, ishte vendi që tuboi poetët shqiptarë nga Maqedonia për të shënuar 21 Marsin – Ditën ndërkombëtare të poezisë. Poeti Lulzim Haziri dhe fotografi artistik Osman Demiri, ishin iniciatorët për mbajtjen e një mbrëmjeje poetike, në të cilën në një atmosferë të ngrohtë miqësore, poetët e njohurLexo më shumë

Mbrëmë në Qendrën kulturore Kino Kulturë në Shkup u promovua përmbledhja e re poetike në gjuhën maqedone “Kur dashuria harxhohet si shkumës” (Кога љубовта се троши како креда) nga poeti dhe publicisti i mirënjohur gostivaras, Lulzim Haziri, shkruan Gostivari Sot. Në promovim përshtypjet e tyre për veprën e poetit Haziri iLexo më shumë

Bibliografisë letrare në qytetin e Gostivarit dhe në Maqedoni, i shtohet përmbledhja e re poetike në gjuhën maqedone “Kur dashuria harxhohet si shkumës” (Кога љубовта се троши како креда) nga poeti dhe publicisti i mirënjohur gostivaras, Lulzim Haziri, shkruan Gostivari Sot.  Është ky një libër i kulluar me poezitë eLexo më shumë

Këngëtari gostivaras, Ilir Seferi së fundmi ka plasuar në tregun muzikor këngën e re “Pa Lamtumirë”, të cilës i ka përgatitur video klip dhe paraqet projektin e tretë video në karrierën e tij, njofton Gostivari Sot.  Muzika e këngës është bërë nga Studio “Nedim Selmani”, teksti është shkruar nga veti ai,Lexo më shumë

Reperi i mirënjohur shqiptar Majk, do të performon në qytetin e Gostivarit me rastin e festave të fundvitit, njofton Gostivari Sot.  Spektakli do të mbahet me datë: 28 Dhjetor – ditën e enjte në Sallën Sportive në Gostivar. Eventi për Vitin e Ri do të jetë më i pasuruar me praninëLexo më shumë

Festat e fundvitit po sjellin organizime të ndryshme në qytetin e Gostivarit. Një nga ata është mbrëmja me këngëtarin e mirënjohur shqiptar, Gjiko, njofton Gostivari Sot  I shoqëruar nga S4MM dhe Dj Delta, Gjiko do të performon në Clubin Massiva në Gostivar. Mbrëmja do të mbahet më 27 dhjetor, ditën eLexo më shumë