I nxehti që po “djeg Europën” shkakton 8…

Vala e paprecedentë e të nxehtit, me temperatura në shumë vende që tejkalon 40 gradë Celsius, ende po djeg të gjithë Evropën. Deri më tani janë regjistruar edhe tetë vdekje të lidhura me të nxehtin,…

Daçiq: Myslimanët ta kuptojnë se Bosnja është shtet…

Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, i është kundërpërgjigjur kryetarit të Këshillit të Ministrave në Bosnjë e Hercegovivë, Denis Zvizdiq, i cili akuzoi Daçiqin se ka thënë ‘që myslimanët nuk duhet të jenë pjesë e…

Kadri Veseli sërish në krye të PDK-së, asnjë…

Pa kundërkandidat dhe pa asnjë votë kundër, Kadri Veseli, është rizgjedhur kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës. Zgjedhja e tij për numrin një të PDK-së, është bërë sot në Konventën e nëntë zgjedhore të Partisë…

Vera në Europë, priten temperatura përvëluese

Vera ka filluar në Europë këtë fundjavë me temperature të larta në Britaninë e Madhe, Francë, Portugali dhe Spanjë, temperatura që kanë shkuar deri në 30 gradë celsius para një rënieje të pritshme javën e…

Eksperti amerikan i reagon Brnabiq-it: Bota tashmë e…

Kundër deklaratës se kryeministres serbe, Brnabiq ka reaguar edhe profesori dhe eksperti amerikan për politikën dhe çështjet e Ballkanit në Universitetin e Nju Jorkut, Alon Ben-Meir. Ben-Meir, në një postim në Facebook, e ka quajtur…

Durrësi, si ishte dhe si bëhet/ Rama publikon…

Kryeministri Edi Rama e ka nisur ditën e sotme me prezantimin e një projekti të përfunduar në qytetin e Durrësit. Bëhet fjalë për fushën e plehrave, e cila do të kthehet në një park. Nëpërmjet…

Operacion i gjerë i policisë në “Kodrën e…

Policia e Kosovës mëngjesin e sotëm është duke e zhvilluar një operacion të gjerë në lagjen “Kodra e Trimave” në Prishtinë të Kosovës. Gazeta Blic, merr vesh nga burimet e saj brenda Policisë, se aksioni…