Back to homepage

A e dini se

Mbyllet votimi: Zgjedhim të riun më të talentuar të vitit në Gostivar Updated

Si çdo fundvit, Gostivari Sot ka hapur sonazhin për të zgjedhur personalitetin e vitit në rajonin e Gostivarit. Pasi ky vit ka qenë vit i sukseseve të të rinjëve, edhe sondazhi u dedikohet atyre. Në listën e përzgjedhur nga redaksia,

Read Full Article

Kush është vajza e Trumpit, në dasmën e së cilës shkon Pacolli

Deputeti i Kuvendit të Kosovës, Behgjet Pacolli, do të marrë pjesë në dasmën e Tiffany Trumpit, që është vajza e ish-Presidentit amerikan, Donald Trump, raporton Gazeta Express. Mediat amerikane shkruajnë prej muajsh për këtë dasmë dhe sipas disa raportimeve, pritet

Read Full Article

Mësoni nga tre miliarderë si ta rrisni një kompani

Njëra nga mënyrat më të mira për të përparuar si ndërmarrës është të shikojmë se çfarë kanë bërë të suksesshmit. Edhe pse ka një numër të madh të ndërmarrësve në botën e korporatës, disa prej tyre dallohen. Miliarderët si Michael

Read Full Article

Klinika VatanMed zgjedhet klinika më e mirë e transplantit të flokëve në Turqi Updated

Klinika që tanimë gjendet në Shkup, duke bërë përparim të shpejtë drejtë shndërrimit në një brend botëror të shërbimeve estetike, u vlerësua me çmimin “Klinika më e mirë e vitit për transplant të flokëve” në Turqi. Klinika Vatanmed, e cila

Read Full Article

A po mbetet Maqedonia pa kuadër akademikë !

Shkruan: PhD (c) Ardiana Stafai Në kohët e fundit e shohim që migrimi është një tipar tradicional i shoqërisë në Maqedoninë e Veriut mirëpo duhet përmendur fakti që Maqedonia e Veriut është prekur nga emigrimi i profesionistëve me aftësi të

Read Full Article

A e dini se pagjumësia është e njëjtë si dehja nga alkooli?

Gjithmonë e më shumë ka studime për mënyrën se si ndikon gjumi në organizmin tonë dhe veçanërisht tek truri. Një grup studiuesish nga shkolla e mjekësisë në Los Angeles dhe nga universiteti i Tel Avivit në Izrael konfirmuan se mungesa

Read Full Article

A e dini se pse njerëzit e zgjuar bëjnë gabime “idiote”?

Njerëzit inteligjentë janë ata që fitojnë më shumë para, akumulojnë më shumë pasuri, dhe madje jetojnë më gjatë. Në pamje të parë, të qenit të zgjuar duket si diçka shumë e thjeshtë. Por ka një anë tjetër medalja. Njerëzit inteligjentë

Read Full Article

A e dini se konsumimi i cigareve elektronike shkakton kancer? Updated

Sipas shkencëtarëve, përdorimi i cigareve elektronike mund të shkaktojë një valë të re kanceri brenda 10 viteve. Studiuesit nga Instituti Francis Crick (FCI) thonë se pirja e cigareve elektronike është më e sigurt se pirja e duhanit, por rreziqet afatgjata për shëndetin

Read Full Article

A e dini se pse nuk duhet të hamë shumë perime? Updated

Sapo keni ngrënë një sallatë të madhe, plot me zarzavate me gjethe dhe gjithë ato gjëra të mira. Ndihesh si një perëndeshë e shëndetit dhe thjesht krenare për zgjedhjen tënde të virtytshme të drekës. Por gjysmë ore më vonë, ju

Read Full Article

A e dini pse i trembemi kaq shumë errësirës? Updated

Që nga filmat horror e deri tek historitë me fantazma, errësira është lidhur historikisht me gjëra të frikshme Jo më kot shumë njerëz i frikësohen errësirës, sidomos fëmijëve, por pse? Në fakt ka një arsye specifike që qëndron pas kësaj

Read Full Article

08
Mar
Kërcënimet dhe sulmet hibride, si dhe sfidat e sigurisë, ishin...