A jeni gati për borën e parë për këtë dimër? Ja kur pritet të bjerë!

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 8 Nëntor, 2023 22:16 Updated

A jeni gati për borën e parë për këtë dimër? Ja kur pritet të bjerë!

Në Maqedoninë e Veriut seria e valëve të ajrit të lagësht vijnë nga Atlantiku. Reshje të reja në vendin tonë priten që nga dita e premte, kështu që gjatë fundjavës dhe herë pas here do të jenë të bollshme dhe lokale të shoqëruara me bubullima, si dhe me erë të shtuar deri herë pas here të fortë nga drejtimi jugor dhe jugperëndimor. “Në malet e larta (mbi 2000 metra herë pas here do të ketë reshje bore). Nuk përjashtohet mundësia që vija e borës në rajonet perëndimore dhe veriperëndimore të bjerë nën 2000 metra, njofton Flaka

Të premten dhe të shtunën do të fryjë erë e fortë, herë pas here e fortë në disa vende nga drejtimi jugor dhe jugperëndimor (herë pas here dhe lokalisht me shpejtësi mbi 60 km/h). Lokalisht, deri në fund të kësaj jave do të ketë sërish reshje të konsiderueshme të sedimentit ujor dhe të reja mbi 30 l/m2 sediment ujor.

Ndryshe, me valën e fundit të ajrit të lagësht nga Atlaniku, më së shumti shi në vendin tonë ka rënë në Dibër, 38 litra. E në Shkup me rrethinë nga e premtja priten reshje të reja të shoqëruara me erë të fortë nga drejtimi jugor. Temperaturat në periudhën e ardhshme do të jenë më të ulëta për shkak të depërtimit të ajrit të ftohtë nga veriu, ndërsa temperaturat maksimale ditore do të rriten në intervalin prej 10 deri në 18 gradë.

Temperaturat minimale gjithashtu do të jenë më të ulëta dhe në shumë vende do të zbresin deri në rreth 5 gradë, e në disa vende, veçanërisht në Maleshevi do të zbresin rreth -2 gradë, kështu që presim ngricat e para për këtë sezon, jo vetëm në Maleshevi, por edhe në vende të tjera nëpër Maqedoni”, thotë meteorologu Slavço Poposki. Nëse gjërat qëndrojnë kështu, moti në vendin tonë do të bëhet edhe më i ftohtë rreth datës 20 nëntor dhe më pas, përveç vendeve më të larta dhe maleve, borë pritet edhe në qytetet e vendit tonë. Flaka

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 8 Nëntor, 2023 22:16 Updated