A ka mesazhe dhe synime të fshehura për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale?

By 3 Maj, 2024 20:17

Asnjë nga kandidatët për president dhe partitë që qëndruan pas tyre nuk po komplotojnë bojkot, për të dështuar zgjedhjet për shkak të censusit të paplotë. Përkundrazi, ata bëjnë thirrje për pjesëmarrje masive, por refuzojnë t’i drejtojnë mbështetësit e tyre tek njëri prej dy kandidatëve, duke thënë se nuk mbajnë votues në xhepat e tyre. Megjithatë, disa në mënyrë implicite tregojnë se për kë do të votojnë personalisht, ndërsa të tjerët refuzojnë ta bëjnë këtë, sepse tashmë e kanë djegur veten. Të tjerët, nga ana tjetër, akuzojnë se po punojnë për bojkot, analizon FLAKA.

Kandidatët presidencialë që dështuan në raundin e parë dhe partitë politike që i mbështetën, bëjnë thirrje për pjesëmarrje masive në raundin e dytë. Por askush nuk i jep mbështetje të hapur njërit prej dy kandidatëve që do të përballen në duel direkt – Stevo Pendarovski dhe Gordana Siljanovska-Davkova. Megjithatë, vërehet se disa prej tyre sugjerojnë në mënyrë implicite se për kë të votohet.

“Këtë konferencë për shtyp po e mbaj për të pranuar humbjen dhe njëkohësisht për ta uruar Gordana Siljanovskën dhe për t’i uruar fat në rrethin e dytë zgjedhor”, tha kryetari i GROM-it Stevço Jakimovski menjëherë pas raundit të parë të zgjedhjeve.

Kjo deklaratë e Jakimovskit menjëherë u interpretua si mbështetje për Siljanovskën nga VMRO-DPMNE, lideri i së cilës Hristijan Mickoski tha se pas raundit të parë ka biseduar me Arben Taravarin dhe Maksim Dimitrievskin.

Në të njëjtën kohë, ai ka treguar se nuk pret vetëm mbështetje nga VLEN dhe ZNAM, por nga të gjithë kandidatët e opozitës, që do të thotë se e pret edhe nga Biljana Vankovska, e cila u përkrah nga e Majta.

“Do të doja të dëgjoja një përgjigje për dy pyetje dhe kjo është legjitime. E para është nëse do t’i këshillojnë qytetarët që i kanë votuar të shkojnë në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale dhe nëse përgjigja është po, atëherë cila do të jetë këshilla e tyre për kë të votojnë. A është për Stevo Pendarovskin apo për Gordana Siljanovska Davkovën, sepse logjika thotë se nëse je zë antiqeveritar dhe nëse voton kundër qeverisë, atëherë logjika thotë që duhet votuar për Gordana Siljanovska Davkovën.

Ne kemi një qëndrim të qartë, një njeri që doli para qytetarëve me autoritetin e tij dhe mesazhet me politikën dhe strategjinë e tij për të ardhmen. Ai nuk është i parëndësishëm, qëndrimi i tij është i rëndësishëm. Mesazhi dhe qëndrimi i tij është i rëndësishëm për mbështetësit që e votuan, nuk është një veprim moral apo imoral. Nuk them se ndonjëri prej tyre do t’i sjellë votat, por është legjitime si pjesëmarrës në proces të japim këshilla”, theksoi Mickoski.

Pavarësisht pritshmërive të tilla, asnjë nga kandidatët dhe partitë e opozitës nuk deklaroi mbështetjen e drejtpërdrejtë për njërin prej kandidatëve. E përbashkëta pothuajse të gjithëve është apeli për pjesëmarrje masive.

Në këtë kontekst, kryetari i ZNAM-së Dimitrievski dje tha se është praktikë e keqe që t’i thërrasin qytetarët se për kë të votojnë, por gjithashtu kërkoi që ta ushtrojnë të drejtën e votës.

Përsa i përket atij personalisht, ai tha se do të votonte dhe nuk do të firmoste fletën e votimit. Ai, ndërkaq, theksoi se tashmë ka kërkuar falje për mbështetjen ndaj Pendarovskit, duke e shprehur kështu qëndrimin e tij indirekt.

“Nuk kam asnjë të drejtë morale dhe etike të pyes votuesit që më kanë mbështetur se kë të mbështesin. Unë nuk do ta bëj këtë dhe kjo praktikë është e keqe. Votimi është një akt i fshehtë, qytetarët vendosin vetë, por unë kërkova nga qytetarët, për faktin se jemi përballë faktit se për shkak të zgjedhjeve të pasuksesshme presidenciale do të hyjmë në një krizë politike dhe institucionale, të dalim masivisht dhe japin mbështetjen e tyre për kandidatin që ata konsiderojnë.

Sa për mua personalisht, unë kam kërkuar falje qytetarëve që në qershor të vitit 2022 për angazhimin tim si pjesë e mbështetjes së Stevo Pendaorvskit dhe ai sigurisht që nuk do ta marrë mbështetjen time… Nuk do të kem fletëvotim të pavlefshëm, do të votoj absolutisht. Nuk do ta lë votën tim të dështojë. Unë jam demokrat me bindje dhe kaq”, tha ai.

Lideri i së Majtës, Dimitar Apasiev, nga ana tjetër, qartë dhe pa mëdyshje tha se nuk do të përkrahin askënd në këto zgjedhje, duke u mësuar, siç tha ai, nga përvoja e keqe e zgjedhjeve të kaluara, kur e përkrahën Siljanovskën dhe në këmbim mori ngacmime.

“Nuk i mbajmë në xhepat për të dhënë e për të bërë pazare, le të votojnë sipas bindjes së tyre. Ne u djegëm një herë me një mbështetje të tillë në 2019. Ne kishim mbështetje të hapur dhe anëtari ynë i disiplinuar i dha besim Siljanovskës, dhe në këmbim morëm ngacmime, ndalime nga Televizioni Alfa, sulmet më të ndyra nga DPMNE, kështu që e kemi pranuar gabimin tonë dhe nuk do ta përsërisim…

Jo se kemi sjellë 60 mijë, por të paktën kemi sjellë 40 mijë dhe në këmbim kam thënë çfarë kemi marrë. Por ne mësojmë nga gabimet tona, secili do të votojë ashtu siç mendon, njerëzit janë qenie të arsyeshme dhe le t’i besojnë njërit prej këtyre dyve”, tha Apasiev në podkastin e Plusinfo.

Ai shtoi se Pendarovski është një lloj presidenti klerik, i cili, sipas tij, mezi pret të përfundojnë zgjedhjet dhe të shkojë në pension presidencial, por, siç theksoi, është keq nëse njëra parti i ka edhe kryeministër dhe një president, sepse kjo do të thotë pushtet absolut.

Lidhur me pyetjen se si do të pozicionohen në raundin e dytë zgjedhor, njëri nga liderët e opozitës shqiptare VLEN, Izet Mexhiti, tha se vendimi i votuesve është e drejta e tyre për të votuar dhe, siç shtoi ai, nuk do të japin udhëzime.

Mirëpo, ai publikisht e pyeti liderin e BDI-së, Ali Ahmetin, se a ka dhënë udhëzim që të zbatohet bojkoti, pasi që më parë i kishte premtuar mbështetje Pendarovskit?

“E pyesim publikisht Ahmetin nëse është e vërtetë që ju urdhëruat organizatave komunale të organizojnë bojkot të rrethit të dytë të zgjedhjeve presidenciale, edhe pse jeni takuar me Pendarovskin dhe i keni premtuar mbështetje? Nëse kjo është e vërtetë, tregojini publikut pse nuk bojkotuat zgjedhjet presidenciale 2019? Çfarë ka ndryshuar që atëherë?

A e turbullon vizionin frika e dështimit? Apo me urdhër të qendrave ruse të pushtetit dëshironi të pengoni shumicën e re parlamentare të sigurojë ndryshime kushtetuese brenda 6 muajve nga formimi i qeverisë së re?”, pyeti Mexhiti.

Lidhur me këtë, kanë reaguar BDI-ja dhe Fronti Evropian, të cilët janë shprehur të shqetësuar për, siç thonë ata, fjalorin e pistë të Mexhitit dhe opozitës shqiptare.

Në të njëjtën kohë, ata u bëjnë thirrje qytetarëve që të “mos bien pre e agjendave të errëta dhe destabilizuese me qendër Beogradin dhe Moskën”.

“Bëjmë thirrje që më 8 maj një masë e qytetarëve të pengohet kthimi i shtetit policor dhe në të njëjtën kohë të sigurohet fitore e thellë historike e BDI-së dhe Frontit Evropian”, thanë BDI-ja, duke theksuar se Fronti Evropian do të fitojë mbi 20 deputetë.

E nga LSDM-ja në pushtet, përmes një komunikate për media i kanë bërë thirrje qytetarëve që të dalin në zgjedhje masovikisht dhe të votojnë për “ardhmërinë e shtetit”.

Partia thekson se është në dorën e qytetarëve që të zgjedhin nëse “do të pasojë një përsëritje e keqe e sundimit totalitar të Nikolla Gruevskit dhe ekuipazhit të tij kriminal, apo së bashku me LSDM-në do të kemi një të ardhme të lirë, të begatë dhe evropiane”.

“Ka nevojë për një LSDM të fortë në Kuvend, për të mos lejuar riinstalimin e regjimit nga DPMNE dhe lojën me të ardhmen, stabilitetin dhe sigurinë e shtetit. Nëse një parti e djathtë si DPMNE fiton shumë pushtet, është e sigurt që do t’i jepet fund perspektivës evropiane, mediave të pavarura dhe gjyqësorit të pavarur”, tha partia. FLAKA

The post A ka mesazhe dhe synime të fshehura për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale? appeared first on Flaka, në çdo lajm… .

By 3 Maj, 2024 20:17