Hahn thirrje vendeve të BE-së: Përgjigjuni Shqipërisë dhe Maqedonisë për reformat

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 6 Tetor, 2019 16:13

Hahn thirrje vendeve të BE-së: Përgjigjuni Shqipërisë dhe Maqedonisë për reformat

Gjatë ditës së sotme vjen një porosi e fuqishme nga Bashkimi Evropian.

Në një status në rrjetin social Tëitter shkruajnë “Ne besojmë se tani është koha për hapje të bisedimeve për pranim me të dyja vendet”, duke ju referuar Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë. E këtë qëndrim e ka komentuar edhe eurokomesari për zgjerim duke rikonfirmuar bindjen dhe objektivin e ekzekutivit evropian që të arrijë vendimin unanim të vendeve anëtare, në mbledhjen e Këshillit Evropian.

“Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria i janë përgjigjur reformave të kërkuara, tani është koha që edhe shtetet anëtare të përgjigjen. Faleminderit udhëheqës të BE-së që e keni bërë kërë qëndrim të fuqishëm për hapje të negociatave me të dyja vendet në tetor”, shkruan Han në Twitter.

Gostivari Sot
By Gostivari Sot 6 Tetor, 2019 16:13